Serwis powstał dzięki pomocy firmy VenCo

Polski Rock Progresywny na płytach


RSC

19.12.2013

Polskie Nagrania w ramach serii wznowień wydały pierwszy album rzeszowskiej grupy RSC. Krążek wzbogacono o dwa nagrania koncertowe, zarejestrowane w roku ubiegłym w czasie imprezy charytatynej. Po raz pierwszy od ponad 25 lat zespół wystąpił wtedy w oryginalnym składzie, czyli tym który zarejestrował wzmiankowany album.


Dżamble - Wołanie o słońce na światem

19.12.2013

Chwała Polskim Nagraniom za wznowienie jedynego albumu Dżambli "Wołanie o słońce na światem". Jest on dostępny w formie gustownego digipaka. Prograam krążka poszerzono o trzy nigdy niepublikowane kompozycje.


Budka Suflera - 1974-1984

19.12.2013

Można juz kupić wznowienie składankowego albumu "1974-1984". Połowę nagrań zebranych na płycie stanowią nagrane na nowo (w latach 80tych) najpopularniejsze kompozycje z lat 70tych. Takie jak "Cień wielkiej góry", "Sen o dolinie" czy "Pieśń niepokorna".


Odszedł Jarek Śmietana

03.09.2013

Wczoraj (02 września 2013) zmarł Jarosław Śmietana. Bodaj największy z naszych jazzowych gitarzystów. Przez wiele lat liderował Extra Ball. Nagrał kilkadziesiąt płyt z czołowymi polskimi jazzmenami. Jarosław Śmietana zmarł w wyniku komplikacji jakie wyniknęły po operacji guza mózgu. Miał 62 lata. Mógł zagrać jeszcze tyle pięknych dźwięków ...


Annalist spakowany

19.08.2013

Zdaję sobie sprawę, że to trochę nieświerzy nius: Ukazał sie tzw. box zawierający kompletną dyskografię Aannalist. Cztery płyty katalogowe + piąty z nowymi nagraniami. Fanów prog rocka zainsteresować powinny przede wszystkim dwie pierwsze płyty z tego zestawu: "Memories" i "Artemis". Zestaw kosztuje mniej więcej tyle co dwie pojedyńcze płytki. Warto więc się nim zainteresować. Tym bardziej albumów Annalist od dekady nie ma na rynku. Inna okazja do zakupu może się nie trafić.


Nadjeżdża Collage

14.08.2013

Po wielu, wielu latach przerwy reaktywowała się grupa Collage. Po cichu mówiło sie o tym od kilku miesięcy. Teraz jest oficjalne potwierdzenie. Collage powrócił. Mirek Gil, Wojtek Szadkowski, Piotr "Mintay" Witkowski, Krzysiek Palczewski znowu graja razem. Towarzyszy im nowy wokalista (świetnie znany, bo od lat związany z "kolarską rodziną") Karol Wróblewski. Na razie grupa planuje serie koncertów. Jeśli w czasie wspólnego pojawią się ciekawe pomysły niewykluczone, że w przyszłym roku możemy spodziewać się kolejnego studyjnego albumu podpisanego nazwą Collage.


Lizard - Master & M

12.08.2013

Po 7 latach od premiery albumu "SPAM" grupa Lizard przygotowała krążek "Master & M". Z dawnego składu pozostali tylko: lider wokalista Damian Bydliński i basista Janusz Tanistra. Jak odbiło się to na muzyce formacji? Zachęcam do posłuchania. Wydawcą płyty jest krakowski Lynx Music.


2013 - Najciekawsze albumy pierwszego półrocza


Skaldowie - Lost Progressive Sessions 1970-1971

22.05.2013

Składanka z utworami Skaldów zarejstrowanymi dla niemieckiego radia w latach 1970-71. Kompozycje znane z podstawowych płyt, tutaj zaprezentowane w bardziej chropowatych i dynamiczniejszych wersjach. Prawie wszystkie ukazały się wcześniej jako bonusy do reedycji wielu albumów. Tutaj zebrane razem tworzą porywającą całość. Krążek dostępny jest wyłącznie w wersji winylowej. Do pierwszych 100 egz. dodano wersję CD.


Nurt

O grupie Nurt pamięta coraz mniej osób. Te krążki powinny jednym przypomnieć a innym przedstawić, tę niezwykłą grupę. Kameleon Records proponuje nam reedycje jedynego albumu zatytułowanego po prostu "Nurt" oraz wydany po raz pierwszy kompletne zapis wszystkich nagrań radiowych kwartetu "The Complete Radio Sessions 1972/1974".


Skaldowie - Live In Germany 1972

Premiera materiału nagranego (jak sugeruje tytuł), przed wielu laty na koncercie w Niemczech. Wyborne, powalające rockowe granie. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana rocka progresywnego. Większości słuchaczy uważa Skaldów za grupę pop. "Live In Germany 1972" jest jednym z krążków, który pokazuje że to obraz fałszywy.


Believe - The Warmest Sun In Winter

Piąty studyjny krążek. Stylistycznie bez większych zmian. Słychać kilka tematów nawiązujących do zawartości albumu "Baśnie" formacji Collage. Nie może to dziwić wszak lider Believe gitarzysta Mirek Gil jak również basista Przemas Zawadzki byli przed laty filarami tej formacji. Ciepła trochę nostalgiczna płyta. Believe od lat trzyma wysoki poziom.


Skaldowie - Wszystkim zakochanym

Kolejna reedycja. Album z najlepszego okresu twórczości Skaldów, czyli z połowy lat 70tych. Okładka i tytuł mogą sugerować, że to płyta z łatwymi i melodyjnymi piosenkami o miłości. Nic podobnego. Pierwsza część krążka to rock progreswywny w najlepszym wydaniu, druga łatwiejsza w odbiorze, ale bardzo urokliwa. Jak zwykle w przypadku reedycji dokonywanych przez Kameleon Records, album wzbogacono o spory zestaw bonusów - w tym przypadku alternatywnych wersji kompozycji z podstawowego krążka.


Millenium - Ego

Krakowski zespół Millenium obecny jest na naszym rynku od ponad 15 lat. Przez ten czas zdołał sobie wypracować solidną pozycję na rynku. "Ego" to kolejny solidny krążek grupy. Jak ktoś lubi Millenium ten album go na pewno ucieszy. od lat ma od lat swoich wielbicieli.


Skaldowie - Podróż magiczna

Skaldowie w dłuższych formach. Cztery rozbudowane suity zrealizowane przez grupę pod koniec lat 70tych z udziałem orkiestry. Muzyka nie tak porywająca jak pamiętny "Krywan Krywan" ale trudniejsza i bardziej złożona od niego. Jako dodatek płytka DVD z widowieskiem baletowym "Podróż magiczna", powstałym do muzyki Skaldów.

 • Profesjonalne bezpłatne statystyki www

 • Posłuchaj w sieci:

  State Urge
  Light Coorporation
  Riverside
  Appleseed
  Love de Vice


  Klasycy: