Krzak

Pierwsza strona o KRZAK. W sieci od 5-09-2000

***

Jacobson
o KRZAK

Reaktywacja 2000

PLYTY

Krzak, fot. Jazz, Leonard Szmaglik
Krzak, fot. Jazz 1979/10, Leonard Szmaglik. Pochodzi z Jarocin-Festiwal.com

K R Z A K

Informacje otrzymane od scena.fm

KRZAK - slaska grupa rockowa dzialajaca w latach 1973 - 83, sztandarowy zespol ruchu Muzyki Mlodej Generacji - ruchu na bazie ktorego uksztaltowala sie polska scena rockowa. KRZAK, bedac zespolem instrumentalnym, najlepiej sprawdzajacym sie na koncertach, z powodzeniem konkurowal z wykonawcami o bardziej komercyjnych inklinacjach i nalezal bez watpienia do najpopularniejszych grup rockowych tego okresu.

Kariere zespolu podzielic mozna na trzy etapy:
* etap pierwszy ("prehistoryczny") obejmuje lata 1973 - 74, w ktorym to instrumentalny kwartet, ze skrzypkiem Janem Bledowskim, nagral kilka utworow dla Polskiego Radia (m.in. utwor "Krzak") i zaangazowany zostal przez Czeslawa Niemena , do nagrania plyty "Aerolit".
* etap drugi ("wlasciwy") obejmuje lata 1975 - 82, w ktorym to dzial najpopularniejszy, nadal instrumentalny, sklad zespolu - Jan Bledowski (skrzypce), Jerzy Kawalec (bass) , Leszek Winder (gitara) oraz grajacy od ‘79 roku Andrzej Ryszka (perkusja). W 1981 roku miejsce Bledowskiego zajal gitarzysta i harmonijkarz, Andrzej Urny (ex-Dzem), ktory po roku odszedl do Perfectu. W tym okresie zespol nagral dwie "zlote plyty" - LP " Krzak Blues Rock Band" (1980) i EP "Kawa Blues" (1981) - a takze long-play "Paczka" (1982) i trzy single.
* etap trzeci (eksperymentalny) obejmuje lata 1982 - 83, w ktorym to instrumentalne trio - Jerzy Kawalec, Andrzej Ryszka, Leszek Winder - przeksztalcilo sie stopniowo w siedmioosobowa super-grupe. Grali w niej, obok wymienionej trojki, harmonijkarz, Ryszard Skibinski (ex-Kasa Chorych); gitarzysci Antymos Apostolis (ex-SBB) i Leszek Dranicki oraz wokalista, Jorgos Skolias. W tym okresie z zespolem wspolpracowali okazjonalnie: wokalista Ryszard Riedel (Dzem), skrzypek Krzesimir Debski (String Connection) oraz keyboardzisci: Wojciech Karolak, Rafal Rekosiewicz i Jozef Skrzek. Z tego okresu pochodzi LP "Krzak’i" (1983/1991). KRZAK po raz ostatni wystapil oficjalnie 21 maja 1983 roku na festiwalu Rock Arena w Poznaniu. Po smierci Ryszarda Skibinskiego zawiesil dzialalnosc. Dyskografie grupy uzupelniaja dwie, wydane w okresie pozniejszym, plyty: "Ostatni koncert" (1987) i "No 5 Live" (1992)

W latach pozniejszych:

-X- Leszek Winder organizowal zmienne w skladzie, improwizujace na bazie bluesa grupy koncertowe pn. "Super Session". Byl szefem muzycznym festiwalu w Jarocinie (1987-88). Wspolpracowal z Jozefem Skrzekiem i grupa "Dzem". Od ‘88 roku prowadzi klubowe trio "Bezdomne Psy". Nagral autorska plyte "Blues Forever" (’86).

-X- Jerzy Kawalec uczestniczyl w legendarnej sesji "I Ching" zorganizowanej przez Zbigniewa Holdysa. Wspolpracowal z Martyna Jakubowicz, Leszkiem Winderem i Jozefem Skrzekiem. Byl czlonkiem grupy "C.O.X.S" Tomasza Stanko. Od ‘88 roku gra w trio "Bezdomne Psy".

-X- Andrzej Ryszka przez jakis czas grywal z grupami "Woo Boo Doo" i "Young Power". Wspolpracowal z Martyna Jakubowicz i Tadeuszem Nalepa. Byl czlonkiem grupy "C.O.X.S", po czym w latach 1986-90 gral w "Voo Voo". Od ‘90 roku mieszka na stale w Kanadzie, gdzie wystepuje i nagrywa jako muzyk sesyjny.

-X- Jan Bledowski wspolpracowal z Irkiem Dudkiem oraz grupami "Laboratorium" i "Young Power". W ‘88 roku zamieszkal w Niemieczech, gdzie pracowal z grupami "Blues Express" i "Blues Power Orchestra". O kilku lat wystepuje i nagrywa z bluesowym triem "Schau Pau".

-X- Anrzej Urny w latach 1982-83, 1987 i 1993-94 byl gitarzysta grupy "Perfect", nastepnie grywal z Woo Boo Doo i Young Power. Uczestniczyl w sesji "I Ching". Nagrywal z Martyna Jakubowicz. Od kilku lat wystepuje sporadycznie z wlasnym bandem "Chuligani"

-X- Antymos Apostolis wspolpracowal z Tomaszem Stanko, Irkiem Dudkiem, Leszkiem Winderem, Jozefem Skrzekiem i grupa "Dzem". Byl czlonkiem grupy "C.O.X.S.". Od kilkunastu lat mieszka na stale w Grecji, gdzie pracuje jako muzyk sesyjny. Nagral firmowana wlasnym nazwiskiem plyte "Days we can’t forget" (1995), na ktorej towarzyszyli mu muzycy zespolu Pata Matheny’ego. Uczestniczy w koncertach reaktywowanego co jakos czas "SBB".

-X- Leszek Dranicki wystepuje i nagrywa pod wlasnym nazwiskiem, organizujac okazjonalne zespoly skladajace sie ze znanych muzykow jazzowych mlodego pokolenia. Ma na swym koncie trzy autorskie plyty - "With a little help ..." (1988), "Duet" (1996) i "Andaluzja" (1998).

-X- Ryszard Skibinski zmarl 4 czerwca 1983 roku w Bialymstoku.

-X- Jorgos Skolias wystepuje i nagrywa pod wlasnym nazwiskiem, solo lub w duetach, w ktorych towarzysza mu instrumentalistalisci znani zarowno z jazzowej jaki i rockowej sceny. Byl wokalista zespolow "Osjan", "Young Power" i "Tie Break". Wspolpracowal z eksperymentalna formacja "Basspace" Witolda Szczurka, Leszkiem Winderem oraz grupa "Dzem". Nagral autorska plyte "Zulu", album z wierszami ks. Jana Twardowskiego oraz z puzonista Bronislawem Duzym CD "Duet"

PRASA PISALA:

* "KRZAK jest grupa instrumentalna, dzialajaca w skladzie czteroosobowym, ale poszerzanym o gosci (...) Na niekorzysc zespolu pracuja dwa schematy. Jeden to "antykomercyjne" z gory nastawienie, eliminujace publicznosc przypadkowa czy mniej rozumiejaca idiom rocka (...) Drugi, paradoksalnie wynika z pierwszego - skoro grupa swiadomie ogranicza grono swych odbiorcow do kregu bardziej swiadomego, oddanego "czystej" sztuce (...) - to tym bardziej zdaje sie na surowa ocene swych umiejetnosci instrumentalnych, pomyslow muzycznych, brzmienia, aranzacji, kompozycji, etc. ..."
(Stanislaw Danielewicz - Dziennik Baltycki)

* "Ten zespol wydaje sie najbardziej dojrzaly, a przede wszystkim swiadomy swoich dokonan - wsrod wszystkich polskich rockmanow, ktorzy zadebiutowali w drugiej polowie lat 70-tych (...) KRZAK istnieje w swiadomosci swoich sluchaczy przede wszystkim dzieki czestym koncertom. Nikt i nic nie jest w stanie oddac niepowtarzalnej atmosfery, tej jednosci artystow i publicznosci, pelnego zrozumienia i zaufania, stopienia we wspolne i wlasne - wizji i ksztaltu jazz-rocka..."
(Dariusz Michalski - Sztandar Mlodych)

* "Dewaluowanie sie na gruncie jazz-rocka romantysznego zalozenia "mierz sily na zamiary" nie odstraszylo grupy KRZAK, choc in plus zapisac nalezy dobry poziom warsztatowy. Rock-jazz jest jednak w sytuacji o tyle korzystnej, ze postawowa struktura rockowa nie ulega deformacji - zawsze mozna wycofac sie bezpiecznie, na przyklad do grania bluesa. Taka droge przebyl KRZAK i - wydaje sie wyszedl obronna reka z zgotowanej przez wlasne ambicje pulapki..."
(Jerzy A. Rzewuski - Razem)

* "Musze powtorzyc po raz ktorys z rzedu: KRZAK to grupa reprezentujaca dobry, jak na rock poziom instrumentalny, ale pozbawiony interesujacego repertuaru i jasnej koncepcji stylistycznej, zyjaca przelotnymi fascynacjami i sklonna do dosc naiwnego pojmowania komercjalizmu..."
(Wieslaw Krolikowski - Jazz)

* "KRZAK zdecydowanie wysunal sie na czolo zespolow Muzyki Mlodej Generacji, dzieki ciekawej i urozmaiconej muzyce wykonywanej z fantazja i ekspresja..."
(Roman Waschko - Kulisy)

"I wreszcie KRZAK, ktory pokazal jak dynamike mozna pogodzic z liryzmem, a zabawe ze sztuka..."
(Roman Radoszewski - Non Stop)

Aktualizacja: 5-09-2000

Czeslaw Niemen

Popsession 78 Folder

Popsession 79 Folder

EMAIL

stat4u

Zrobione przez: TylkoPolskiRock Webring