SAVANA

SAVANA

LP: Arston ALP-002 (1984)

  1. The foolish dancer
  2. Fading memories
  3. I ran out of love
  4. Silence can tell
  5. The challenge
  6. Drifting away
  7. I feel down
  8. The game

Muzycy:

  1. Marek Tomaszewski - śpiew, gitara akustyczna
  2. Krzysztof Jarkowski - gitary
  3. Wiesław Cybulski - gitara basowa
  4. Andrzej Kalski - perkusja



The Man From The Bar

SP: Tonpress S-424 (1982)

  1. The man from the bar
  2. Girl of my dreams


Grupa SAVANA to jeden z nieodkrytych diamentów polskiego rocka z lat 80tych. Trójmiejska formacja powstała w 1977 roku. Podobno wykonywała wtedy muzykę inspirowaną Jethro Tull czy Genesis. Na rynku fonograficznym pojawiła się w 1982 roku za sprawą singla wydanego przez Tonpress. W 1984 roku na rynku pojawił się jedyny album zatytułowany po prostu "Savana". Obydwa wydawnictwa zawierały dość chwytliwe piosenki rockowe. W muzyce słychac było inspiracje twórczośćią Wishbone Ash, Camel czy Dire Straits. Grupa Sava była kwartetem gitarowym. Głównymi postaciami w zespole byli gitarzysta Krzystof Jarkowski i grający na gitarze wokalista Marek Tomaszewski. Obok nich w grupie występowali: były perkusista Cytrusa Andrzej Kalski i basista Wiesław Cybulski.

Skoro zespół był taki świetny to dlaczego nie zdobył popularności? Przyczyn było kilka. Po pierwsze zespół śpiewał po angielsku. A w tamtych czasach nie było to dobre posunięcie. Polacy chcieli słuchać rodzimych wykonawców śpiewających w ich rodzimym języku. Państwowe media niechętnie prezentowały polskich wykonawców śpiewających po angielsku. Po drugie swój jedyny album grupa wydała w tzw. polonijnej firmie Arston. Ceny takich płyt były ponad dwukrotnie wyższe niż płyt państwowych wytwórni. Fani niechętnie kupowali więc drogi produkt mało znanego zespołu. Inną sprawą była nieciekawa okładka albumu. Bodaj ok. 1985 roku zespół zaczął wprowadzać do repertuaru piosenki polsko-języczne. W radio pojawił się utwór "Przyszedł zły". Jego premiera zbiegła się ze śmiercią jednego i wyborem następnego sekretarza generalnego KPZR (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego). Podobno cenzurze tytuł skojarzył się z sytuacją u wielkiego brata (im sie wszystko tak kojarzyło) i zabroniono prezentacji tego utworu. Wkrótce potem wokalista Marek Tomaszewski wyjechał na stałe do USA. Grupa uległa rozwiązaniu. O Savanie media zapomniały. Milczą o niej encyklopedie i Archiwum Polskiego Rocka. Na szczęście kilku fanów ciągle pamięta tę świetną grupę. Od czasu do czasu na listach dyskusyjnych i blogach można przeczytać ciepłe słowa o muzyce formacji.

Po rozwiązaniu zespołu Krzysztof Jarkowski współpracował z SHE, od kilku lat pisze dla "Gitara i Bas".

Jak dotrzeć do muzyki SAVANY? Płytki Savany znaleźć można chyba tylko na internetowych aukcjach. Warto też spróbować poszukać teledysków na YouTubie. Oto linki do kilku z nich:

instr
Zaplątany w noc
Foolish Dancer
Pszyszedł zły