CYTRUS

strona glowna

 

Aktualizacja 15.05.2006

***

 

.

Dzięki staraniom Marcina Jacobsona ukazała się w roku 2006 płyta składankowa Cytrusu Kurza twarz. Zawiera nagrania radiowe.

Cytrus - jeden z najbardziej nie docenionych przez nasza muzyczna branze grup tzw. progresywnego rocka. Grupa, która mimo sporej popularnosci i wielu nagran radiowych nigdy nie doczekala sie plyty. Muzycy zespolu tworzyli wlasne, oryginalnie brzmiace, utwory, w których ówczesni odnajdywali echa Carlosa Santany, Chicka Corea’i, Jethro Tull, Flock i East of Eden. Pisano, ze ich muzyka to „heavy rock grany z jazzowym zacieciem”.


Tragedia Cytrusa polegala na tym, ze „urodzili sie” ciut za pózno. Gdy debiutowali Muzyka Mlodej Generacji miala juz swoje gwiazdy – Krzak, Exodus, Kombi. Gdy osiagneli pewna popularnosc media byly opanowane juz bez reszty przez Maanam, Perfect i Lady Pank. Brak zawodowego doswiadczenia oraz narastajacy konflikt miedzy artystycznymi ambicjami i potrzeba wymiernego sukcesu doprowadzily do pierwszych zmian personalnych. W okresie pózniejszym te same przyczyny i chaotyczna dzialalnosc impresaryjna wywolaly ich stopniowy dryf w strone bardziej komercyjnych form muzycznych. Tendencje te zdaje sie potwierdzac pózniejsza dzialalnosc grupy Korba, w której grali w zasadzie ci sami muzycy.
 

Cytrus powstal w Trójmiescie wiosna 1979 roku. Pierwotnie grupa miala nazywac sie Zopott, ale ze wzgledu na ówczesny uklad geopolityczny pomysl ten byl nie mial szans na realizacje. Zespól stworzyli - perkusista Andrzej Kalski, wczesniej grywajacy w jazzowym Ragtime Septet; gitarzysta Andrzej Kazmierczak, majacy za soba wspólprace z kwartetem gitar klasycznych oraz grupami: Kawalek Sciany i Truskawkowy Budzik; nagradzany na przegladach mlodych talentów, basista Waldemar Kobielak oraz multiinstrumentalista Marian Narkowicz, który wczesniej grywal z Mlodziezowa Orkiestra Deta, z Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim oraz w rockowych formacjach (Parowóz Stephensona, Nord Band). Kazmierczak i Narkowicz spotkali sie wczesniej, w Teatrze Magicznym, prowadzonym przez pózniejszego prezesa Radiokomitetu, Mariana Terleckiego.

Warto tez dodac, ze Narkowicz w tym czasie mial juz na swym koncie muzyke do kilku spektakli teatralnych. Cytrus dosc szybko zdobyl renome, wygrywajac kilka lokalnych przegladów. Dzieki nim, m.in. skierowani zostali na tzw. Warsztaty Artystyczne w Boleslawcu i Chodziezy a takze mieli mozliwosc nagrania kilku utworów w studio Polskiego Radia w Gdansku. W 1980 roku wzieli udzial w I Ogólnopolskim Przegladzie Muzyki Mlodej Generacji w Jarocinie oraz w III edycji Muzyki Mlodej Generacji, organizowanej w ramach sopockiego festiwalu Pop Session. Imprezy te zapoczatkowaly ich ogólnopolska kariere znaczona licznymi koncertami, udzialem w kolejnych festiwalach – Pop Session ’81 (Sopot), Rockowisko ’81 (Lódz), Kart Rock ’82 (Jelenia Góra), Rock Arena ’83 (Poznan), Festiwal Muzyków Rockowych ‘85 (Jarocin) – no i nagraniami radiowymi (Gdansk, Bydgoszcz, Poznan, Szczecin) i telewizyjnymi (Gdansk, Wroclaw). W 1981 roku zespól opuscil Andrzej Kalski, który wyjechal do USA a po powrocie gral w grupach Babsztyl i Savana. Jego miejsce zajal Zbyszek Kraszewski, dotychczasowy perkusista Mietek Blues Band. W tym samym roku dolaczyl do nich, byly wokalista grupy Nord Band, Kazimierz Barlasz.


Stan wojenny i brak perspektyw spowodowaly kolejne przetasowania personalne. Grupe kilkakrotnie opuszczal po czym don wracal Zbyszek Kraszewski, który definitywnie odszedl w 1984 roku (Kombi). Nieco pózniej tak samo czynili Waldemar Kobielak (Babsztyl) i Kazimierz Barlasz (Exodus, Mad Max). W 1985 roku Cytrus przestal istniec. W niecaly rok pózniej Kazmierczak, Narkowicz, Barlasz, Kobielak i Ligeza, powolali do zycia grupe Korba, która funkcjonowala do poczatku lat 90-tych.


Dzisiaj - Andrzej Kazmierczak kieruje wlasnym biznesem. Marian Narkowicz prowadzi skromny zywot rentiera. Waldemar Kobielak zmarl tragicznie 19 maja 1994 roku. Andrzej Kalski ma firme naglosnieniowa i udziela sie jako muzyk sesyjny. Zbigniew Kraszewski nalezy do czolowych polskich perkusistów rockowych (TSA, Skawalker, ONA, Chylinska). Zbyszek Gura (Maroszyk) grywa jazz (Detko Band i Cake) a Leszek Ligeza pracuje w Teatrze Muzycznym w Gdyni i pojawia sie jako muzyk sesyjny. Kazimierz Barlasz i Józef Masiak od lat mieszkaja poza granicami kraju.

+++++++++++++++++++++

Debiutancka grupy Cytrus
Katarzyna Moritz 12-05-2006 , ostatnia aktualizacja 12-05-2006 18:26

Na ich koncertach tłumy przewracały płoty, a fanki ustawiały namioty pod domami muzyków - istniejąca w 80. latach trójmiejska grupa Cytrus po dwóch dekadach doczekała płyty


"Kurza twarz" to tytuł debiutanckiej płyty grupy Cytrus; zespołu, który nie istnieje już od ponad 20. lat. Cytrus powstał w Trójmieście wiosną 1979 roku. Zespół stworzyli wtedy perkusista Andrzej Kalski, gitarzysta Andrzej Kaźmierczak, basista Waldemar Kobielak oraz multiinstrumentalista Marian Narkowicz. Grupa pojawiała się na najważniejszych imprezach muzycznych w tamtym okresie, ich nagrania gościły w radiu i telewizji. W 1981 roku zespół opuścił Kalski, jego miejsce zajął Zbyszek Kraszewski oraz dołączył wokalista Kazimierz Barlasz. Stan wojenny i brak perspektyw spowodowały kolejne przetasowania personalne. W 1985 roku Cytrus przestał istnieć.

- O wydanie płyty postarał się Marcin Jacobson - mówi Marian Narkowicz z Cytrusa. - Mieliśmy różne stare nagrania, które pozbierał. Marcin pasjonuje się takimi sprawami i bardzo się cieszę że się tym zajął. W latach 80., mimo obietnic kilku osób, które miały tak zwane wejścia, nie doszło nigdy do wydania naszego debiutu - dodaje.

- Cytrus to jedna z najbardziej niedocenionych przez naszą muzyczną branżę grup progresywnego rocka - opowiada Jackobson, jeden ze współorganizatorów ruchu Muzyka Młodej Generacji, Międzynarodowych Konfrontacji Muzycznych Pop Session w Sopocie (lata 1978-81) i Festiwalu w Jarocinie (1980), a także menedżer wielu zespołów (m.in. Dżem, TSA). - Pech Cytrusa polegał na tym, że "urodzili się" ciut za późno. Gdy debiutowali, Muzyka Młodej Generacji miała już swoje gwiazdy: Krzak, Exodus, Kombi. Gdy osiągnęli pewną popularność, media były opanowane już bez reszty przez Maanam, Perfect i Lady Pank.

Mimo to Cytrus i tak miał sporo fanów. - Gdy występowaliśmy w Sopocie na Pop Session, musieliśmy w pewnym momencie przerwać granie, bo weszła tysięczna grupa widzów i przewróciły się płoty - wspomina Narkowicz. - Otrzymywaliśmy w tamtym okresie sporo listów, a sąsiedzi mieli do mnie pretensje, bo na skwerku przed moim domem w Sopocie kiedyś stało aż pięć namiotów, w których "koczowały" fanki.

Dzisiaj Andrzej Kaźmierczak kieruje własnym biznesem. Marian Narkowicz żyje ze skromnej renty. Waldemar Kobielak zmarł tragicznie 19 maja 1994 roku. Andrzej Kalski ma firmę nagłośnieniową i udziela się jako muzyk sesyjny. Zbigniew Kraszewski należy do czołowych polskich perkusistów rockowych (TSA, Skawalker, ONA, Chylińska). Kazimierz Barlasz od lat mieszka poza granicami kraju.

Czy obecnie wydana płyta jest komuś potrzebna? - Każdy muzyk czy artysta dąży do tego, by ktoś czerpał wrażenia duchowe z ich twórczości. Tą płytą nasi starzy fani będą mogli sobie nas przypomnieć, a może ktoś z młodych tym się zainteresuje? Pewne kawałki mimo upływu lat wciąż się bronią - twierdzi Narkowicz.

+++++++++++++++++

No to może parę słów o samej płycie'' i o muzyce dla fanów
rock`arogresywnego -Kurza twarz'' -Cytrusa.
Wydana została 25 .04 .2006.r przez
METAL MIND PRODUKTIONS dzięki Impresario Marcinowi Jacobsonowi -obecny
managment TSA
Recenzja płyty '' Kurza twarz '' CYTRUS`a
INFO O PŁYCIE -Cała płyta ma 64:45` (654MB)
CZASY POSZCZEGÓLNYCH UTWORÓW...
1) Rock 80- 3:46
2) TĘSKNICA NOCNA 4:54 -
3) Bonzo 3:50
4) Mayones to jest to 3:40
5) Trzecia łza od słońca 6:00
6) Afera 5:28
7) Kurza twarz 4:13
8) Baśń o księzycowej karecie - piękny 3:53
9) Jeżdzcy smoków 4:20
10) Słoneczna loteria (ćma ) 3:13
11) Kobra 3:30
12) Bycza krew 4:08 vocal K.Barlasz
13) Aby dalej hej ! 5:17 vocal K.Barlasz
14) Aleja gwiazd 4:00
15) Cytrusland 4:31
W sklad kwartetu wchodzili :
Andrzej Kazimierczak
-gitary -kompozytor -aranżer -( pózniej KORBA )(wsółpraca z
kwartetem gitar klasycznych )oraz zespołem ''Truskawkowy Budzik '' -
''Pięciu '' -''Bumerang ''a takze grupą teatralną ''Teatr Magiczny '' .)
Marian Narkowicz
- flet -skrzypce - fortepian -gitara - kompozytor -aranzer
(pózniej KORBA ) współpraca z mlodzieżową
Orkiestrą Kameralną )grał w Nord Band -oraz grupą Teatralną "Teatr
Magiczny ")
Andrzej Kalski
-perkusja - grał z nimi do 1981 .r - pózniej zastąpił go
Zbigniew Kraszewski -
( Mietek Blues
Band -Skawalker -Kombi -O.N.A -Chylińska - teraz z muzykami tworzy własną
grupę 2006 )
ś.p Waldemar Kobielak
- gitara basowa ,.( Babsztyl ) prowadził trzy lata
swoja grupę Horoskop )
Kazimierz Barlasz
-vocal (12-13 Nord Band Korba -
Z zespolem współpracowali także i nagrywali :
Jan Tomasz i Andrzej Fala -tekściarze
oraz tekściarz Z. Malinowski
Zbigniew Gura (Maroszczyk) gitara basowa (12-13)
Leszek Ligęza -perkusja -zastąpił Zbyszka Kraszewskiego po odejsciu z kapeli
(8-11 14-15)
Józef Masiak -vocal (14-15)
Zespół grał do połowy 1985 roku .Jeszcze 29. czerwcu 1985 r .Narian
Narkowicz i Andrzej Kazimierczak udzielając wywiadu na łamach ''Wieczoru
Wybrzeża '' Aleksandrowi Szostakowi mówią ,ze mają nagrywać w Polskich
Nagraniach w W-wie pierwszy longpley na którym mial znależć sie 5 kompozycji
w tym jedna instrumentalną ""Baśń o księżycowej karecie ''''Aleja
gwiazd ''''Złoto '' ''Cytrusland ''''Dziewczyna z kosmosu '' Do nagrania
płyty wówczas nie doszło ,ale zespół koncertowałi i wyjechał do Jarocina na
Festwial Muzyków Rock`owych
Po rozpadzie Cytrusa prawie z tych samych muzyków powstał zespół
Korba .Znany nam z Programu Trzeciego Polskiego Radia z listy przebojów Marka
niedzwieckiego (''Biały rower )
Korba zagrała na Festiwalu
w Sopocie 1990 ) wydali dwie plyty winilowe '' Motywacje 1987 '' i 100
Papierów '')
Na początku swojej działalności CYTRUS - dość szybko zdobył uznanie
słuchaczy i fanów.( no i oczywiscie fanek :):) )
Wygrał kilka przeglądów muzycznych .Dzięki nim .min .skierowani zostali na
tzw .Warsztaty Artystyczna
w Bolesławcu i Chodzieży a takze mieli możliwość nagrania w Studio
Polskiego Radia Gdańsk kilku nagrań .( Tęsknica -Bycz krew ) i inne ..
W 1980 roku wzięli udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej
Generacji w Jarocinie oraz III edycji
Muzyki Młodej Generacji , organizowanej w ramach sopockiego festiwalu Pop
Session .
Od zaistnienia na tych imprezach rozpoczęła się ich kariera - występowali
na wielu koncertach z udziałem na kolejnch festiwalach Pop Session (1981)
Rokowisko (1981 Łódz ) (Kat Rock 1982 -Jelenia Góra - Rock Arena
(1983)Poznań i wspomniany
Festiwal Muzyków Rockowych - Jarocin 1985 .
Nagrywali też w rozgłośniach
Radiowych Gdańsk - Bydgoszcz -Poznań -
Szczecin oraz w TV ( Gdańsk -Wrocław )
Nie nagrali płyty chociaż muzycy nosii się z takim zamiarem -stan wojenny i
przetasowania w zespole spowodowały , ze zespół się rozwiązał.
Pozostawił
po sobie sporo nagrań w rozgłosniech Polskiego Radia .Ponad 300 kawalków )
Muzykę którą grali
byla ich własnymi kompozycjami ( A.Kazimierczk M. Narkowicz ).Nie jest to
muzyka komercyjna typowo radiowa - to muzyka dla bardziej w y r o b i o n e
g o s ł u c h a c z a .
Duzo w niej skrzypiec ,fletu -gitar .Taki typowy rock progresywny - chyba
ponad czasowy na nutę Jethro Tull i I.Andersona a ja nawet bym ją
porównała do Krzaka
i santanowskich solówek z lekkimi elementami jazzu .
Płyta która się ukazała została wydana dzięki Marcinowi Jacobsonowi i
myślę ,ze zasługuje na przesłuchanie i posiadanie ją w swojej domowej
kolekcji .
Jak Michał Art. Wilczyński ''zauważył '' są to doslownie ''perełki ''.
Takie utwory jak '' Tęsknic nocna '' ""Baśń o księżycowej karecie'' -
''Afera '' to muzyka czarów.
'' Mayones to jest to'' ( chodzi o gitarę o nazwie Mayones -pierwszy
wytwórca Marian Jakubowski ) - '''Bonzo '' ...''Trzecia łza od slońca '' -
Słoneczna loteria (Ćma ) '' Jeżdzcy smoków ''
to utwory rewelacyjnie opracowane aranżacyjnie .Flet i skrzypce Mańka -
perkusja Zbyszka i gitary Andrzeja oraz bas Waldka brzmią tak ,że dziś
niejedna kapela nie dorownuje im poziomem .
Tamte czasy były trudne dla
muzykow ,ale i muzycy byli chyba na innym ''poziomie'' niż niektorzy
komercyjni obecnie piosenkarze i twórcy.!!!
Wszyscy muzycy CYTRUS `a pochodzą z Wybrzeża do dziś mieszkają w
Sopocie -Gdyni -Trójmiescie.
Mam nadzieję ,ze Marcin Jacobson pomyśli o wydaniu drugiej plyty Cytrusa ,bo
zostało jeszcze sporo ciekawej muzyki ,która powinna ''zaistnieć ''
ponownie ... zależy to w dużej mierze jak sprzeda sie ten nakład ./prawa
rynku /
dlatego zachęcam do kupowania płyty .:)!!!
I ciekawostka : nazwę do utwru '' Tęsknica nocna '' - wymyślił Marcin
Jacobson - i w tej nazwie chyba coś jest z tęsknoty nocy .......
PŁYTA POŚWIĘCONA JEST PAMIĘCI wALDKA kOBIELAKA (1958 -1994)
Pozdrawiam
Tekst opracowała na podstawie materiałow archiwalnych :
Anna A.O. vel Vampire

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

Informacje z Foldera z Festiwalu w Jarocinie 80:

Cytrus jest kwartetem, ktorego zalazek zaczal sie krystalizowac w czerwcu 1979 r. Pierwsze wystepy zespolu, ktory dziala pod patronatem laureata “Czerwonej Rozy” - Klubu “Wysepka” w Gdansku, mialy miejsce w czasie klubowej trasy grupy “KWADRAT” po Gdansku i okolicach (luty 80).

Cytrus to:
Andrzej Kalski (perkusja),
Waldemar Kobielak (gitara bas),
Andrzej Kazmierczak (git),
Marian Narkowicz (skrzypce, flet).

Zespol ma na swym koncie sesje nagraniowa zrealizowana w studiu Polskiego Radia w Gdansku oraz udzial w dwoch lokalnych przegladach, ktorych efektem jest zaproszenie grupy do udzialu w warsztatach Artystycznych SZSP “Fakt” w Boleslawcu i Warsztatach Muzycznych PSJ w Chodziezy. Ich muzyka to konglomerat, ktory okreslic mozna jako heavy jazz-rock.

.
. .

Zrobione przez: TylkoPolskiRock Webring

.